Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir | 8 Önemli İpucu ve Tavsiye

Bir yabancı dil öğrenmek istiyor ama nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bizde tam da aradığınız şey var. Yolculuğunuzda size yardımcı olabilecek dil öğrenimiyle ilgili bazı önemli ipuçlarına göz atacağız.

Dünya giderek daha fazla bağlantılı hale geldikçe, yeni bir dil öğrenmenin çekiciliği açıktır. İster iş ister eğlence amaçlı olsun, uluslararası düzeyde iletişim kurabilmek birçok fayda sağlayabilir. Öğrenme yolculuğunuzda sizi desteklemek için, nasıl dil öğreneceğinize dair bazı önemli ipuçlarına ve tavsiyelere göz atıyoruz.

Bir dil öğrenmenin neden faydalı olabileceğine bakmanın yanı sıra, öğrenilmesi gereken en yaygın dillerden bazılarına da bakıyoruz. Bir dili öğrenmenin ne kadar sürdüğünü öğrenmeye çalışıyorsanız, aynı zamanda yolculuğunuzun ne kadar sürebileceğini ve ne kadar zor olabileceğini de araştırıyoruz. İster bu tür bir öğrenmede yeni olun, ister çabalarınızı geliştirmek isteyin, bazı yararlı bilgiler bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ankara’da 1.sırada tercih edilen İngilizce kursu hangisi? Merak ediyorsan hemen tıkla!

Yabancı Dil Kursu
Yabancı Dil Kursu | Yeni Bir Dil Öğrenmek

Neden yeni bir dil öğrenmelisiniz?

Yeni bir dil öğrenmek hem kişisel hem de profesyonel olarak birçok düzeyde ödüllendirici olabilir. Bazen göz korkutucu bir girişim gibi görünse de, bunu yapmak için pek çok neden var. Dahası, doğru kaynakları bulmak ve anadili konuşanlar ve diğer öğrencilerle bağlantı kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Daha fazla ikna edilmeye ihtiyacınız varsa, yeni bir dil öğrendiğinizde elde edebileceğiniz potansiyel faydalardan bazılarını vurguladık:

Beyninizi geliştirir

Beynimizde dil öğrenimini nasıl işlediğimizi inceleyen birçok çalışma yapılmıştır. Bazı şaşırtıcı bulgularla birlikte büyüleyici bir konu alanıdır. Örneğin, bir dili öğrendiğimiz karmaşık süreç, beyindeki beyaz ve gri madde hacmini artırabilir. Beynin bu bölgelerinden bazıları gelişmiş problem çözme, odaklanma ve görevler arasında geçiş yapma gibi şeylerle ilişkilidir.

Hatta bir çalışma, eğitim, cinsiyet, meslek ve ikamet gibi faktörlerden bağımsız olarak, iki dil bilen katılımcılarda tek dil konuşan katılımcılara göre 4,5 yıl daha geç demans geliştiğini buldu . Açıkçası, konu dil öğrenmeye gelince beyin üzerinde bazı etkileyici etkiler var.

Kariyer olanaklarınızı artırır

Ayrıntılı olarak incelenen bir diğer alan ise birden fazla dil bilmenin kişinin kariyer olanaklarını nasıl etkileyebileceğidir. Çeşitli araştırmalar, birden fazla dil konuşabilenlerin daha fazla para kazanma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.

Ülkemizde satış, pazarlama gibi rollerde başka bir dil öğrenmenin maaşınıza %10 ila %15 oranında katkı sağlayabilecektir. Elbette bu aynı zamanda daha fazla fırsatın karşınıza çıkacağı anlamına da gelir. İster farklı bir ülkede ister çok dilli olmanızı gerektiren bir görevde çalışmak isteyin, ikinci bir dilde yetkin olmak önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Diğer becerileri geliştirir

Dil becerileriniz üzerinde çalışırken, çeşitli diğer yeterlilikleri de öğrenecek ve gösterebileceksiniz. Yabancı dil öğrenmek yaratıcılık, çoklu görev yapma ve problem çözme becerileri gibi konularda yardımcı olur. Açıkçası, becerilerinizi başka bir dilde göstermek CV’nizi çeşitli şekillerde geliştirebilir ve işverenlerin gözünde rakip iş arayanlara karşı öne çıkmanızı sağlayabilir.

Yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olur

Hangi dili öğrenmeyi seçerseniz seçin, kendinize yeni insanlarla tanışma ve etkileşimde bulunma fırsatını vermiş olursunuz. İster bir dil kursu, ister öğrenme uygulaması aracılığıyla, ister seyahatlerinizde olsun, ana dilinizi paylaşmayan insanlarla iletişim kurabileceksiniz.

Kültürel anlayışa yardımcı olur

Bir yabancı dil öğrenmenin temel unsurlarından biri o dili konuşan farklı kültürleri anlamaktır. Bu kültürel anlayış size yeni yerlere seyahat etme, kendinizi yaşam tarzına kaptırma ve hatta işyerinde kültürlerarası anlayışınızı geliştirme şansı verir. Yeni kültürler tanır yeni insanlarla tanışırsınız.

Bir yabancı dili öğrenmek ne kadar sürer?

Muhtemelen yabancı dil öğrenme yolculuğunuza başlamaya heveslisiniz ve dili ne zaman anlayıp konuşabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Elbette bu işler bir gecede olmuyor. Yeni bir dil öğrenmek oldukça fazla zaman ve özveri gerektirir ve bu genellikle çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir.

Bir yabancı dili öğrenme süresi, Türkiye’de yaşayanlar için de birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında kişinin dil öğrenme kabiliyeti, hedef dil ile Türkçe arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, öğrenmeye ayrılan zaman, kullanılan eğitim materyalleri ve yöntemleri, motivasyon ve tutum yer alır.

Dil Öğrenme Kabiliyeti: Her bireyin dil öğrenme kabiliyeti farklıdır. Bazı kişiler yeni dilleri daha çabuk öğrenebilirken, diğerleri için bu süreç daha uzun olabilir.

Hedef Dil ile Türkçe Arasındaki İlişki: Öğrenilmek istenen dil, Türkçe’ye ne kadar yakın veya uzaksa, öğrenme süreci de o derece etkilenebilir. Örneğin, Türkçe konuşan bir kişi için Altay dil ailesinden bir dil öğrenmek daha kolayken, tamamen farklı bir dil ailesine ait bir dil öğrenmek daha zor olabilir.

Öğrenmeye Ayrılan Zaman: Bireyin günlük hayatında dile ne kadar zaman ayırdığı, öğrenme hızını doğrudan etkiler. Düzenli ve yoğun bir şekilde çalışmak, dil öğrenme süresini kısaltabilir.

Eğitim Materyalleri ve Yöntemleri: Türkiye’deki dil eğitimi kaynakları ve yöntemleri, öğrenme sürecini etkiler. Çeşitli dil kursları, online eğitim platformları ve dil değişim programları gibi imkanlar, dil öğrenmeyi hızlandırabilir.

Motivasyon ve Tutum: Dil öğrenme sürecinde motivasyonun ve olumlu bir tutumun büyük önemi vardır. Kişisel hedefler ve dil öğrenme sürecine karşı pozitif bir yaklaşım, öğrenme hızını artırabilir.

Türkiye’de, özellikle Avrupa dillerine olan yakınlık ve bu dillere erişim kolaylığı nedeniyle, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi diller popülerdir ve bu dillere yönelik eğitim materyalleri ve kurslar yaygındır. Ancak, her dilin öğrenilme zorluğu farklı olduğu için, öğrenme süresi değişkenlik gösterir.

Sonuç olarak, Türkiye’de bir yabancı dili öğrenme süresi, yukarıda belirtilen faktörlere ve kişisel farklılıklara göre değişir.

Ankara’da yabancı dil kursları sıralamasında en iyi 10 yabancı dil kursu‘nu merak ediyorsanız hemen tıklayın!

En Çok Hangi Yabancı Diller Talep Görüyor?

Henüz öğrenmek için yeni bir dil seçmediyseniz şu anda hangilerinin popüler olduğu ilginizi çekebilir. Bunu mesleki gelişiminiz için kullanmak veya keşfedilecek yeni ülkelerin kilidini açmak istiyorsanız, dünya çapında rağbet gören dillerden bazılarını bilmek faydalı olabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi İngilizce en çok konuşulan dillerden biridir. IELTS gibi yeterlilikler dünya çapında popülerdir ve her yıl yaklaşık 5 milyon kişi tarafından alınır.

İngilizcenin yanı sıra, anadili İngilizce olan, öğrenen ve iş fırsatlarının yüksek olduğu birçok başka diller de vardır:

Çince: Yaklaşık 1,3 milyar anadili Çince olan insan vardır ve bunların yaklaşık 917 milyonu Mandarin konuşmaktadır. Çinceyi akıcı bir şekilde konuşmak sizin için hem kişisel hem de profesyonel anlamda çeşitli fırsatlar yaratabilir.

İspanyolca: Dünyada yaklaşık 20 ülke İspanyolcayı resmi dil olarak kullanıyor . 450 milyondan fazla ana dili konuşan kişiyle Çince’den sonra dünyada en çok konuşulan ikinci ana dildir.

Arapça: Arapça, özellikle internette konuşan kişi sayısı açısından hızla büyüyen bir dildir. Aynı zamanda dünya çapında yaklaşık 25 ülkede resmi dildir ve yaklaşık 60 ülkede konuşulmaktadır; bu, onu kullanabileceğiniz pek çok yol ve yer olduğu anlamına gelir.

Fransızca: Dünya çapında yaklaşık 51 ülke Fransızca konuşmaktadır ve yaygınlık bakımından İngilizce ve Arapça’nın gerisinde kalmaktadır. Dahası, dünyanın  en hızlı büyüyen bölgelerinin çoğunda konuşulan bir dildir .

Rusça: Yaklaşık 150 milyon anadili Rusça olan kişinin yanı sıra, 120 milyondan fazla kişi de bu dili ikinci dil olarak konuşmaktadır. Dünya çapında en yaygın kullanılan sekizinci dildir.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? – 8 Önemli İpucu

Artık başka bir yabancı dil öğrenmenin faydalarını bildiğinize göre, en önemli ipuçlarımızdan bazılarına geçmenin zamanı geldi.

Bir yabancı dili nasıl öğreneceğinize karar vermek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. En iyi nasıl öğreneceğinize dair kesin bir bilim olmadığını belirtmekte fayda var; herkesin kendi öğrenme stili vardır. Ancak birçok dil öğrencisinin yararlı bulduğu denenmiş ve test edilmiş bazı yöntemler vardır. Aşağıda dil öğrenmenin en iyi yollarından bazılarını vurguladık:

1. Dil hedeflerinizi belirleyin

Hedef belirlemek, öğrenme söz konusu olduğunda her türlü faydayı sağlar. Motivasyon, özgüven ve özgüven gibi konularda yardımcı olabilir. Hedefler aynı zamanda başarıya ulaşmanıza da yardımcı olur.

Bir dili nasıl öğreneceğinizi ilk kez çözerken bazı kısa, orta ve uzun vadeli hedeflere odaklanmalısınız. Bunlar öğrenmenize yapı ve yön kazandırmaya yardımcı olabilir.

Örneğin, uzun vadeli hedefiniz, seçtiğiniz dili anadili olarak konuşan biriyle derinlemesine bir konuşma yapmak olabilir. Bununla birlikte, orta vadeli bir sınavı geçme hedefiniz ve kısa vadeli bir hedefiniz de belirli, ilgili kelimeleri öğrenmek olabilir.

Bu yöntemle, bilgilerinizi sistematik bir şekilde geliştirebilir ve ilerlemenizi düzenli olarak takip edebilirsiniz. Dil öğrenme hedefleriniz için belirlediğiniz zaman çizelgeleri, doğru yolda ilerlemenize ve motivasyonunuzu korumanıza katkı sağlayacaktır.

2. Ortak kelimeleri öğrenin

Bir dili nasıl öğreneceğinizi araştırırken, bazı ortak kelimeleri öğrenmek faydalı bir başlangıç noktasıdır. Bu, günlük ortamda konuşmanızı hızlı bir şekilde geliştirmenize yardımcı olabilir ve temel konuşmaları yapmanıza ve takip etmenize olanak tanır.

Elbette dilbilgisi ve yapıya da dikkat edilmesi gerekecektir. Dahası, 800 ila 1.000 arası kök kelime size yalnızca temel bir kavrama sağlayacaktır. Filmlerdeki veya TV’deki diyalogları takip etmek için yaklaşık 3.000 kök kelimeye ihtiyacınız olacak. Bir roman ya da gazete için bu sayı kabaca 8.000’e çıkıyor.

3. Size uygun bir stil bulun

Dil öğrenirken kullanabileceğiniz birçok farklı araç, teknik ve stil vardır. Bazen hepsini denemek ve kullanmak biraz bunaltıcı görünebilir. Bunun yerine birkaçını denemeli ve öğrenme stilinize en uygun olanı seçmelisiniz.

Bilgi kartları, dilbilgisi çevirileri, aralıklı tekrar, kapsamlı öğrenme veya başka herhangi bir yaklaşım kullanıyor olsanız da, birçok seçeneğiniz var. Doğru teknik kombinasyonunu bulmak, memnun olduğunuz bir oranda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Elbette dil kurslarımızda genellikle bilginizi geliştirebileceğiniz çeşitli kurslarımız da vardır.

4. Konuşma pratiği yapın

Dil öğreniminde sesleri doğru bir şekilde tanımak, anlamak ve tekrar edebilmek hayati öneme sahiptir. Çoğu dil öğrenen için kelime hazinesi ve dil bilgisi kadar bu yetenekler de temel önem taşır. Ancak, bu durum bazen konuşma pratiği yapma konusunda tereddüde yol açabilir ve bu da öğrenme sürecinizi yavaşlatabilir.

Anadili İngilizce olan kişilerle derhal iletişime geçmek zorunda değilsiniz (bu, faydalı olsa da), ancak kendi kendinize konuşarak, kelime hazinenizi sesli bir şekilde kullanarak ve hatta konuşurken kendinizi kaydederek özgüveninizi artırabilirsiniz. Bu yöntemler, dil yeteneğinizi geliştirmede sizlere büyük yardımcı olacaktır.

5. Anadili İngilizce olan biriyle bağlantı kurun

Bir dili öğrenmenin en iyi yollarından biri, anadili İngilizce olan biriyle bağlantı kurmaktır. Yeni insanlarla öğrenmeye çalıştığınız dilinizde iletişim kurmak genellikle korkutucudur. Hata yapmaktan korkabilir veya mevcut seviyenizin yeterince iyi olmadığını hissedebilirsiniz. Ancak anadili İngilizce olan biriyle pratik yapmak, dil becerilerinizi hızla geliştirmenize yardımcı olabilir.

Telaffuzunuz üzerinde çalışmanın yanı sıra, kulağa daha doğal gelen konuşma öğelerinin de kilidini açacaksınız. Ayrıca anadili İngilizce olan kişiler genellikle daha doğal bir hızda konuşacağından dinleme becerilerinize de yardımcı olur.

Yine, dil öğrenirken anadili İngilizce olan kişilerle bağlantı kurmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar vardır. İster yüz yüze buluşmalar, çevrimiçi görüntülü sohbet veya anlık mesajlaşma olsun, ülkelerinde olmasanız bile insanlarla tanışabilirsiniz. Ayrıca İngilizceye Giriş kursumuz gibi çevrimiçi dil kursumuzda anadili gibi İngilizce konuşan eğitmenler tarafından verildiğini göreceksiniz .

6. Medyayı kullanın

İnsanların hedef dilinizi kullandığı farklı yöntemlere aşina olmak için, o dilde mümkün olduğunca çok medya izlemeyi, okumayı ve dinlemeyi düşünebilirsiniz.

Bir yabancı film izlerken günlük konuşma dilini ve jestleri öğretmenin yanı sıra, ortak kelimeler ve ifadeler, ifadeler ve kültürel referanslar gibi konularda da yardımcı olabilir. Bunun arasından seçim yapabileceğiniz pek çok ortam var. Hedef dilinizde TV ve film izlemek, müzik ve radyo dinlemek veya haberleri okumak olsun, birçok seçeneğiniz var.

7. Kültürlerle etkileşime geçin

Altıncı ve yedinci ipuçları bir şekilde birbiriyle bağlantılıdır. Öğrendiğiniz dili kullanan kültürleri anlamak genellikle öğrenme sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Çalışmalarınız için sağlam bir temel sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda anadili İngilizce olan kişilerle daha iyi bağlantı kurabileceğiniz anlamına da gelir.

Dil genellikle onu konuşan grupların kültürüne uygun olarak gelişir. Bu nedenle, bir dile gerçekten hakim olmak için, o dile eşlik eden kültürel çevreye aşina olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.

8. Seyahat planları yapın

Yeni öğrenmeye başladığınız dil becerilerinizi test etmenin en iyi yolu, dilin kullanıldığı yerleri ziyaret etmektir. Bu nokta diğer pek çok noktayı bir araya getiriyor çünkü bir dili nasıl öğreneceğinizi çözerken kullandığınız teknikler seyahatlerinizde size yardımcı olacaktır.

Seyahat ettiğinizde yeni yerler görme, yerel insanlarla etkileşim kurma ve kendinizi kültürün içine çekme fırsatı yakalarsınız. İlk başta göz korkutucu olsa da, kısa sürede ayak uydurmaya başlayacaksınız. Ayrıca bilgilerinizdeki boşlukları tespit etme şansı verir ve bazı yeni ifadeler ve kelimeler öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

Son düşünceler

Nasıl bir yabancı dil öğreneceğinize dair bilmeniz gerekenleri açıklamaya çalıştık. Açıkçası yeni bir yabancı dil öğrenmek değerli bir proje ama aceleye getirilecek bir proje değil. Önünüzde saatlerce sürecek çalışma var. Bu nedenle hedef belirlemek, kelime öğrenmek ve anadili İngilizce olan kişilerle pratik yapmak için zaman ayırmak bilginizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Dil öğrenmek hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızda size yardımcı olabilir. CV’nize eklemenin yanı sıra diğer becerilerinizi de geliştirebilir ve kültürel anlayışınızı geliştirebilir. Dil hedefleriniz ne olursa olsun, bu yolda size yardımcı olabilecek kurs merkezimizde mutlaka bulacaksınız.

Şu yazıya da göz atabilirsiniz. 6 Adımda Yabancı Bir Dili Üç Ayda Bülbül Gibi Şakımanın Yolu.

SON EKLENEN YAZILAR

Bu yazıyı paylaş

Bir yanıt yazın

HIZLI BİLGİ İSTE

Kurslarımız ve fiyatlarımız hakkında hızlıca bilgi sahibi olun.